ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3
 • ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3

ORTOPEDICKÉ NOHAVIČKY FAREBNÉ veľ. 3

V ortopedicke-nohavicky

Aktuálne vypredané
2,50 €
 

Bezpečná platba

 

Rýchle doručenie zaručené

 

Záruka vrátenia tovaru

 • Out stock
 • Free

Ortopedické nohavičky na suchý farebné - veľkosť 3  

farbu, resp. číslo obrázka si vyberte z fotogalérie
- je to lepšie zapínanie ako pôvodné na krúžky

prvý rozmer - roztiahnuté pási do strán, druhý rozmer dĺžka
3 - 44 až 46cm, 31 až 32cm

 

Bedrové kĺby u bábätiek:

Odborník o balení naširoko a kontrole nožičiek dieťaťa

Nohy človeka nesú po celý jeho život, preto je mimoriadne dôležité nepodceniť ich vývoj už v novorodeneckom veku. S bedrovými kĺbikmi by ste určite mali ísť na kontrolu k odborníkovi, ktorý posúdi, či sa dieťa v tomto smere vyvíja tak, ako má.

Je balenie naširoko vhodnou prevenciou proti problémom s kĺbikmi alebo sa už nemusí vôbec používať? Prospieva aj šatkovanie priaznivo na vývoj bedier? Aké problémy môžu mať bábätka s nožičkami?

Na túto tému sme sa rozprávali s MUDr. Jurajom Popluhárom, PhD., MBA., ktorý je primárom Oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúcim lekárom Spondylochirurgického oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.

Baliť naširoko alebo nie?

Dilema mnohých mamičiek je medzi odborníkmi už roky vyriešená. Ako? „Široké balenie je správne balenie, nie je to liečba. Dolné končatiny v tejto polohe majú ideálne podmienky na svoj vývoj. Toto si mnohé mamičky pletú.

Niekedy sa totiž plienka na dieťa ‘uchytila’ ďalšou - trojuholníkovou plienkou, ktorá dolné končatiny (kolená) priťahovala k sebe. Toto nebolo široké balenie a u detí s nejakým patologickým nálezom sa mohol stav ešte zhoršiť,“ vysvetľuje odborník.

Základov prevencie aj liečby je preto držanie končatín od seba, teda naširoko, čo my, mamičky, bežne aj robíme a je to potrebné aj u zdravých detí. Je potrebné používať aj Poštolkové nohavičky alebo stačia jednorazové?

„Aj jednorazové plienky sú široké a správne balenie, ale len za predpokladu, že dieťa nemá na ultrazvuku zistený nejaký pozitívny nález. Hlavne prvý mesiac u zdravých detí odporúčame jednorazovú plienku podchytiť Poštolkovými-ORTOPEDICKÝMI nohavičkami."

Ak to takto matka robí do kontroly, ktorú u zdravých detí robíme v 4. mesiaci, tak je to ideálne. Potom už stačí iba plienka jednorazová,“ objasňuje ortopéd. Spýtali sme sa lekára s dlhoročnou praxou aj na šatkovanie bábätiek.

Ako ovplyvňuje to vývoj detských kĺbikov? Šatkovanie pôsobí priaznivo na vývoj bedier, ale matka takto nosí dieťa len malú časť dňa a široké balenie účinkuje 24 hodín denne. Čiže šatkovaniu nemôžeme pripisovať až taký veľký význam,“ ozrejmuje.

Balenie naširoko bolo dlhé roky používané na Slovensku pre správny vývoj bedrových kĺbov u bábätiek od narodenia asi do päť rokov. Za týmto opatrením stál lekár MUDr. Poštolka.

Kedysi sa na vyšetrenie kĺbikov chodilo s bábätkami až okolo tretieho mesiaca života, dnes je to už inak a bábätkám sa vyšetrujú kĺbiky oveľa skôr, takže aj na prípadné problémy dokážu lekári prísť skôr.

V dnešnej dobe je používanie Poštolkových nohavičiek, teda  balenie naširoko, dosť rozporuplnou témou. Niektorí ortopédi na tom trvajú a mamičkám toto opatrenie prikazujú, iní hovoria, že to viac robiť netreba. Kde je teda pravda?


Poštolkove nohavičky ako poistka

Balenie naširoko sa v podstate robí tak, že bábätku sa na jednorazovú plienku položí ešte látková plienka a previaže sa to tzv. Poštolkovými alebo ortopedickými nohavičkami. Takéto balenie by malo zabezpečiť správne postavenie kĺbikov a predísť ich nesprávnemu vývoju. Poštolkove nohavičky boli u nás dlhé desaťročia povinnou výbavou mamičiek a poctivo sa všetky bábätká balili naširoko.


Je potrebné u všetkých detí?

„Široké“ balenie bolo terčom kritiky mnohých odborníkov, nakoľko podľa nich nebolo správne robiť toto opatrenie u všetkých detí. Poštolkove nohavičky, samozrejme, mali a majú svoje opodstatnenie u detí, u ktorých je predpoklad nesprávneho vývoja kĺbikov.

To sa však pri dnešnej diagnostike dá odhaliť už veľmi skoro, vlastne už v pôrodnici podstúpia bábätká sonografické vyšetrenia kĺbov. Ak sú vyšetrenia v poriadku, bábätká v podstate Poštolkove nohavičky nepotrebujú.

Aj tak sa ale mamičky v dnešnej dobe stále stretávajú často s názorom ortopédov, že preventívne je lepšie široké balenie praktizovať.


Zbytočný strach?

V zahraničí o balení naširoko zvyčajne nič nevedia, nakoľko tam takáto prax neexistuje. U nás na Slovensku bola dôvodom širokého balenia zvýšená miera ochorenia kĺbov, takzvaná dysplázia. Ide o vývinovú poruchu, pri ktorej dochádza k nesprávnemu vývoju jamky a hlavice v bedrovom kĺbe.

Toto ochorenie netreba brať na ľahkú váhu a ak sa u dieťatka objavia komplikácie, treba naozaj dodržiavať rady lekára. Vo vážnejších prípadoch sa nosí takzvaná abdukčná perinka alebo Pavlikove remence. Oboje liečebné pomôcky majú prispieť k správnemu vývoju kĺbov u dieťatka.

1

Špecifické referencie